Wydawnictwa

Ewa Wiśniewska-Zduniak

Partytura

„Partytura. Notacje wizualno-dźwiękowe”, tak zatytułowana jest praca doktorska Ewy Wiśniewskiej-Zduniak. Intencją autorki i jednocześnie plastycznym wyzwaniem stała się kreacja własnego, oryginalnego systemu znaków, które odniesione do określonych pojęć języka muzycznego stanowiłyby jego wizualny odpowiednik.
Muzyka towarzyszyła Ewie Wiśniewskiej od wczesnego dzieciństwa. Nie będąc jednak przedmiotem nauki, nie pozostawiła skojarzeń z chórem szkolnym czy grą na instrumencie… ale była. Po prostu była. Niedostępna dla oka a rozpoznawalna, wyczytana z nut czy też improwizowana, albo jak rondo – bez początku i końca. Muzyka była i jest cudownym medium, które scala ludzi i tworzy atmosferę współpracy i współbytowania. Ewa Wiśniewska-Zduniak czerpiąc energię twórczą z własnej biografii – z wydarzeń, w które los wmieszał radości i traumę – toczy osobliwy dyskurs muzyczno-malarski.

Prof. dr hab. Małgorzata Bielecka

Dzieło doktorskie składa się z dysertacji opublikowanej przez wydawnictwo UJK w Kielcach, dziesięciu monumentalnych obrazów na tkaninie, które tworzą cykle: „Biały” i „Czarny” oraz dwóch zestawów  fotografii / grafik „skanerunków”.

Zespół "Labirynt"

Our last session

Po śmierci Michała Zduniaka została powołana fundacja stawiająca sobie za cel przede wszystkim utrwalenie pamięci o osobie i twórczości artysty. Najważniejszą inicjatywą Fundacji, było opublikowanie sesji nagraniowej zrealizowanej w 2008 roku w  „Studio Wąchock”, z udziałem Henryka Gembalskieg, Krzysztofa Majchrzaka oraz innego uznanego twórcy świętokrzyskiego Andrzeja Chochoła. Sesja dokumentująca wyjątkowe – biorąc pod uwagę okoliczności – przedsięwzięcie artystyczne została wydana w formie płyty CD pod wiele znaczącym tytułem „Our Last Session”.

Pragniemy dodać, że jest to jeden z kilku projektów związanych z edycją doskonałych, w swojej formie, wciąż świeżych i odkrywczych materiałów archiwalnych wciąż czekających na realizację.

„WYDAWNICTWO ZREALIZOWANO DZIĘKI WSPARCIU – URZĘDU MIASTA KIELCE, STOART, URZĘDU MIASTA I GMINY WĄCHOCK”.